Son Dakika!
Ana Sayfa » Drama » Operasyon:Argo (Argo) 2012

Operasyon:Argo (Argo) 2012

Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilmiş Argo, İranlı devrimcilerin işgal ettiği Amerikan Konsolosluğundan kaçmaya çalışan 6 Amerikalı konsolosluk görevlisinin hikayesini anlatmaktadır.

İran’ın kaotik ortamında çıkmaza giren CIA, en iyi ajanlarından Tony Mendez’i (Ben Affleck) Amerikalıları kurtarmak için görevlendirir. Hemde herşeyin şansa bırakıldığı bir plan ile. CIA ajanımız elçilik görevlilerini İran’dan kaçırmak için Tahranda film çekmek isteyen Kanadalı yapımcı kimliğine bürünür. Herşeyin pamuk ipliğine bağlı olduğu bu operasyonun başarıyla sonuçlandırıp sonuçlandırmadığını filmi izleyerek öğrenebilirsiniz.

Argo, Ben Affleck’in Amerikan milliyetçisi tavrını tamamen açığa çıkaran bir film. Son yıllarda Hollywood’un çok sık kullandığı klişelerinden güç alan Affleck, Amerikanın konservatif değerlerini ön plana çıkarıyor filminde. Bu tutum herkesin bildiği gibi son zamanlarda Oscar’a giden en kolay yol. Akademi kolay yolu seçiyor ve Amerikalıların milliyetçi ruhunu kabartan bu filmi ıskalamıyor ve herkesin tahminlerini boşa çıkarmayarak 2013 heykelciklerini cömertçe film ekibine armağan ediyor.

Film devrim öncesi Tahranın sıcak atmosferini bize gerilim dozu hayli yüksek sahneleri ile başarıyla aktarıyor. İran halkının devrim öncesi ve devrim sırasındaki sosyo psikolojik devinimini gerçekçi sahneler ile adeta yaşıyoruz film boyunca.

Cast ekibi mimik ve beden dili ile bize sosyal hayattaki değişimin insanlar üzerinde yarattığı korku ve öfkeyi başarıyla anlatıyor. Dönemin sosyal yapısı; kostümler, ambiyans hatta film müziklerinin seçimleri o kadar iyi ki sanki film izlemiyor 1979 İranını gerçekten yaşıyoruz Argo’da.

Argo’u izlerken iyi senaryo, iyi yönetmen, iyi casting farkını hemen hissedeceksiniz. Yönetmen kimliği ile Affleck’in diğer filmlerine göre daha akıcı olan Argo, açıkçası bence şu ana kadar yaptığı en iyi film. Keşke aynı övgüyü oyunculuğu içinde yapabilseydim.

Unutmadan, filmi izlerken İran sahneleri İstanbul’da çekildiği için, arka planda bol bol İstanbul’u da göreceksiniz. Sakın şaşırmayın!!

Film asla bir zaman kaybı değil mutlaka izlenmeli…

Bülent Çamaklı

''Düşlerimiz bizim gerçek yaşamlarımızdır.''
Federico Fellini
Bülent Çamaklı

Bir de Buna Bakalım

Once Upon a Time in Hollywood Filminin Beklenen Fragmanı Yayınlandı

Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği ve kariyerinin 9. filmi olan Once Upon a Time Hollywood için …

5 yorum

 1. Vizyondaki filmler için degerlendirme alabilirsek iyi olur.

  • M. Deniz Akgül

   elimizden geldiği kadarınca yorumlamaya çalışıyoruz, amacımız sadece vizyon filmlerini değil beğendiğimiz ya da beğenmediğimiz tüm filmlere sitemizde yer vermek, elbette mümkün olduğunca da yeni filmleri değerlendiriyor olacağız.

 2. süpersinizzz…teşekkürler:)))

 3. Bülent Çamaklı

  Yağız bey, bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz..

 4. Aslında bu filmi vizyondayken izlemediğim için biraz kendime kızgınım :)) Çok iyi bir film olduğunu belirtmişsiniz en kısa sürede izleyeceğim:))

Bir Cevap Yazın