Son Dakika!
Ana Sayfa » Bilim Kurgu » Netflix’in Son Gözdesi Stranger Things ve İlham Kaynakları

Netflix’in Son Gözdesi Stranger Things ve İlham Kaynakları

Netflix’in bu yaza bomba gibi düşen son yapımı Stranger Things 15 Temmuz’da seyirci ile buluştu. Matt Duffer ve Ross Duffer kardeşlerin yaratıcısı olduğu dizinin ilk sezon için çekilen 8 bölümü de yayınlandı ve finalinde de açık bir kapı bırakıp 2. sezon onayına göz kırparak bitti.

Dizi, 80’li yılların başında Indiana’da geçiyor. Bir gece, Zindanlar ve Ejderhalar oyunu oynamak için toplanan 4 arkadaş gecenin sonunda evlere dağılırken, içlerinden biri ormanda belirsiz bir şey ile karşılaşır ve koşarak eve döndükten sonra sırra kadem basar. Bu kaybolmanın ardından, çocuğun arkadaşları, annesi, abisi ve polis ayrı ayrı araştırmalara başlar. Hepsinin yaptığı araştırmalar bir şekilde devlet adına yapılan gizli deneylere ve doğaüstü olaylara gidip dayanır. Peki kasabaya musallat olan şey nedir?

Çocukluğunu sokaklarda geçiren bir nesil, teknoloji yoksunluğu zamanlar, kısıtlı imkanlar ve bol hayalgücüyle beslenen gizemli bir hikayeyi temel alan dizi, bu türün sevenlerini şimdilik tatmin etmiş gibi görünüyor ki; dizi yayınlandığından beri tüm dünyada popülaritesini koruyor.

Aşağıda dizinin tanıtım videosu yanında bir de gazeteci Ulysse Thevenon tarafından hazırlanan bir video daha var. Thevenon bu videoyu dizi için 70’li ve 80’li yıllardan ilham alınan dizi-film görüntüleri ile harmanlayarak hazırlamış.

İyi seyirler!

Seda Yıldız

' Sinema, erkek bakış açısıyla yazılmış kadın tarihidir. ' / Godard
Seda Yıldız

Bir de Buna Bakalım

Stranger Things 3. Sezon Fragmanı Yayınlandı

Netflix’in en sevilen ve beklenen yapımlarından biri olan Stranger Things’in üçüncü sezon fragmanı yayınlandı. Fragman …

Bir Cevap Yazın