Son Dakika!
Ana Sayfa » Drama » Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby) 2013

Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby) 2013

Bir filmi izlemeden önce en çok dikkat edilen konular oyuncuları, yönetmeni ve beğenilme seviyesidir. Leonardo DiCaprio ve Tobey Maguire oyuncular, Buz Luhrmann yönetmen ve imdb puanı da 7.3 olunca bu filmi kesinlikle seyretmek gerekiyor.

Filmin konusunu kısaca özetlersek; Nick Carraway (Tobey Maguire) komşusunun gizemli ve zengin birisi olduğunu keşfetmesiyle tüm hayatı değişir. Bu farklı macerasını anlatmak yerine yazmayı tercih eden Nick kendini daktilonun başında bulur ve tüm yaşadıklarını satırlara dökmeye başlar.

Örümcek Adam filmlerinden hatırlayacağımız Tobey Maguire gerçek hayatta DiCaprio ile çocukluk arkadaşıymış. Bu ikili 2001 yılı yapımı olan “Don’s Plum” filminden yıllar sonra bir başka filmde beraber rol alıyorlar. Kadın başrolde ise Carey Mulligan’ı izliyoruz.

Romeo ve Juliet, Kırmızı Değirmen ve Avustralya gibi filmlerin yönetmeni Buz Luhrmann filme yine apayrı bir hava katmış. 1900’lerin başlarında geçen hikayeyi bir hayli süslemiş ve günümüze uyarlayarak fantastik bir dünya yaratmış. Daha önce dört farklı versiyonu olan filmi bu şekilde izlemek güzel bir deneyim gerçekten. Aynı kurguyu Kırmızı Değirmen filminde de açıkça görebiliyoruz.

Filmin bir sahnesinde Buz Luhrmann da görüntüleniyor. Dikkatli izleyiciler bunu gözden kaçırmayacaktır. Yönettiği filmlerde oynamayı seven bir yönetmen dediğimizde akıllara ilk gelen isim elbette Quentin Tarantino oluyor.

Geride bırakmak üzere olduğumuz yılın kaydedeğer filmleri arasına giremese de Muhteşem Gatsby sonuç olarak başarılı bir film. Tahmin edilen oranda beğenilmemesini, beklentinin çok yüksek olmasına bağlayabiliriz. Yine de farklı kurgusu ile sinema sanatı açısından mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında yerini alacaktır.

M. Deniz Akgül

Charlie Chaplin çok doğru söylemiş: ''Yakın plandan bakıldığında hayat bir trajedidir ama uzaktan bakıldığında komedidir.''

Bir de Buna Bakalım

Soğuğa Güzelleme: Cold War

2013 yılında Ida filmi ile En İyi Yabancı Film Oscar Ödülü kazanan yönetmen Pawel Pawlikowski’nin bu …

2 yorum

  1. Filmin bence iki handikapı var. Birincisi F. Scott Fitzgerald’ın cok iyi bir kitabından uyarlanmaya çalışılmış olması; digeri de daha filmin ilk çeyreğinde hissedilen ” Yoksa Moulin Rouge mu izliyorum? ” hissi. Oyunculuklar muhtesem, müzikler atmosfere cok uygun, görsellik büyüleyici. Bunlari ayrı bir yerde tutarak; bir cok kisinin sadık kalınmış, iyi kotarılmış demesine rağmen, bence vasat bir senaryo kaleme alınmış.

  2. Baştan sona değerlendirdiğimizde başarılı bir yapım olduğunu düşünüyorum. Hatırladığım kadarıyla ikinci yarısında biraz durağanlık vardı. Belki de asıl dram biraz gerisinde kaldı şatafatlı görüntülerin 🙁

Bir Cevap Yazın