Son Dakika!
Ana Sayfa » Drama » Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag) 2013

Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag) 2013

Bhaag Milkha Bhaag (Koş Milkha Koş) Hindistanda Uçan Sih(Hindu) lakabıyla tanınan efsane atlet Milkha Singh’in mücadeleyle örülmüş dramatik hayatını anlatmaktadır. Film, müslüman ve hindu-sih çatışmaları sonrası doğduğu topraklardan (Pakistan sınırları) dramatik bir şekilde ayrılarak Hindistan’a göç eden Milkha Singh’in kendisi ve çevresi ile yaşadığı çatışmaları, var olma savaşını ve bu savaşın ortasında filizlenen spor aşkını çok başarı bir şekilde işlemiş.

Yaklaşık iki saat boyunca flashbackler ile mülteci olmanın zorluklarını, iç savaşın kaosunu, anlamsız hegomanik din mücadelesini, insanlığın sınırlarını zorlayan acımasızlığı bir arada bize sunuyor Milkha’nın öyküsü. Tabi spor tutkusu uğruna feda ettiği aşkınıda..

Bollywood sinemasının 2013 yılında fark yaratan filmlerinden birisi olan Koş Milkha Koş hint filmlerine temkinli yaklaşan ön yargılı kitleyi utandıracak nitelikte ve kalitede bir çalışma.

Hikâyenin içinde barındırdığı dinamizmi ve oyunculuk şölenini bir kenara bırakırsak, yönetmen Rakeysh Omprakash Mahra’nın klişe hint sinema tasvirlerinin dışına çıkarak yakaladığı cesur bakış açısının yakalanan başarıdaki rolü yadsınamaz. Hepimizin Bollywood filmi denilince aklına gelen şatafat, abartılı müzik ve dans sahneleri Koş Milkha Koş’ta yok denilecek kadar az. Yönetmen bu çizgisi ile Hollywood körlüğü içerisinde olan dünyaya Hint film endüstrisinin kabuk değiştirerek geldiği noktayı açıklıkla göstermeyi başarıyor.

Oyunculuklara gelirsek.. Başrolde izlediğimiz Farhan Akhtar Milkha’nın sporcu kimliğini, fiziksel, duygusal değişimlerini başarıyla bize yansıtıyor. Oyunculuğuna diyecek söz yok. Akhtar ‘ın bu başarısının yanında küçük Milkha rolündeki oyuncunun gereksiz uzatılarak tekrara düşen sahneleri ve çokta doğal bulmadığım canlandırması beni tatmin etmedi. Bu da filmin nazar boncuğu olsun.

Son olarak; Koş Milkha Koş’u akademinin ” En iyi yabancı film” kategorisinde ıskalamamasını temenni ederek yıl bitmeden izlenecek filmler listenize mutlaka almanızı tavsiye ediyorum. İnanın hiç ama hiç pişman olmayacaksınız.

Bülent Çamaklı

''Düşlerimiz bizim gerçek yaşamlarımızdır.''
Federico Fellini
Bülent Çamaklı

Bir de Buna Bakalım

Soğuğa Güzelleme: Cold War

2013 yılında Ida filmi ile En İyi Yabancı Film Oscar Ödülü kazanan yönetmen Pawel Pawlikowski’nin bu …

2 yorum

  1. İsminden bağımsız olarak düşünüldüğünde başarılı bir film. Velev ki; Run Lola Run ismiyle izlediğimiz Tom Tykwer’in kült filmiyle olan isim benzerliği de etkili olabilir üzerinde.

  2. abi hint filmleri uzun oluyo beni bayiyo bi sure sonra, ama hocam sizin hatiriniza bakicam bugun filme, issallah pisman olmam:))

Bir Cevap Yazın