Son Dakika!
Ana Sayfa » Drama » Kör (Blind) 2007

Kör (Blind) 2007

Christian Andersen’in Karlar Kraliçesi isimli masalından esinlenmiş, aynı sekilde masalsı ve siir gibi bir film Blind.

Albino hastalığı yüzünden kendini çirkin bulan ve insanlardan uzak duran Marie’yi görüyoruz. Halbuki; uzun boyunu saran uzun beyaz pelerini ile karların üzerinde ve karları kiskandiran beyazlığıyla oyle guzel ki…

Blind (1)
Sonra kör ve oldukça sorunlu bir genc adam olan Ruben çıkıyor karşımıza. Ve ailesinin Ruben icin aradığı bakıcıya Marie cevap veriyor. Onu görmeyen biriyle iletişim kurma düşüncesi rahatlatıyor Marie’yi.
Ruben’e kitaplar okuyor. Mesela Karlar Kralicesi’ni. Ruben dinleyip hayal ediyor; biz de o hayalin icine giriyoruz.
Once sadece kitaplar, sözler ve hayaller var. Sonra kucuk dokunuşlar giriyor devreye. Ve kaçınılmaz son; aşk… Ta ki Ruben, geçirdiği ameliyat sonucu görme yetisini kazanana dek.
Marie’nin yaşadığı beğenilmeme korkusu ya da Ruben’e layık olmadıgını düşünerek karar verdigi vazgeçiş ve kaçış…

Film, aynen masalda olduğu gibi; “Belki de hikaye bittiğinde, şimdikinden daha cok sey bileceğiz.” cümlesi ile açılıyor. Filmin sonundaysa yönetmenin masala bir selam yolladığı harika final bekliyor seyirciyi.

Hollanda, Belçika ve Bulgaristan ortak yapımı filmin yönetmenliğini Tamar Van Den Dop yapıyor. Marie rolüne Halına Reijn, Ruben rolüne ise Joren Seldesleets hayat veriyor.

Film, aşk hakkında farklı bir sey söylemese de; bunu anlatma şekliyle sarsıyor izleyiciyi. Bilmediklerimizi değil de unuttuklarımızı tekrar icimize düşürüyor. Bildigimiz ise; aşkın her zaman mucize ve trajediyi icinde barındırdığı.

 

blind2

“Aşkım, her şeyim… Bu mektubu okurken, dunyanın ne kadar guzel olduğunu görüyor olacaksın. Ellerinde aşkı hissettiğim ana dek, kendimi asla böyle guzel hissetmemiştim. Aşkım… Ellerinle, dinleyerek ara beni. Bu buyuk aşkı yaşadığım icin cok mutluyum. Saf aşkı… Gercek aşk kördür. Sonsuza dek…
Marie”

İyi seyirler!

 

 

 

 

Seda Yıldız

' Sinema, erkek bakış açısıyla yazılmış kadın tarihidir. ' / Godard
Seda Yıldız

Bir de Buna Bakalım

Soğuğa Güzelleme: Cold War

2013 yılında Ida filmi ile En İyi Yabancı Film Oscar Ödülü kazanan yönetmen Pawel Pawlikowski’nin bu …

Bir Cevap Yazın