Son Dakika!
Ana Sayfa » Genel » Kısa Film: Hitler’e Çarpan Mercedes

Kısa Film: Hitler’e Çarpan Mercedes

Almanya’nın önemli sinema ve televizyon okullarından olan Baden-Württemberg Film Akademisi’nden Tobias Haase adlı bir öğrencinin diploma çalışması olarak çektiği kısa film Almanya’da tartışmalara yol açmış. 2013 yılında çekilen filmin videosu 3 milyon üzerinde izlenme ile rekor kırarken, izleyicileri de ikiye bölmüş.

Filmin bu kadar tartışma yaratmasının nedeni ise filme konu olan tarihi kişilik ve Haase’nin bakış açısı. Filmin konusuna değinecek olursak; olay 19. yy. sonlarında bir köyde geçiyor. Son model bir Mercedes köyün içinden geçerken, köy sakinleri aracı hayranlıkla ve korkuyla izliyor. Yolda oynayan kız çocuklarına son hızla yaklaşan araç, otomatik fren sisteminin devreye girmesiyle duruyor. Ancak biraz sonra yola bir erkek çocuğu fırladığında durmuyor ve hatta çarpıp geçiyor. Çocuğun annesinin “Adolf!” diye bağırmasının ardından bir sonraki görüntüde köyün tabelasını görüyoruz: “Branau am Inn” yani Adolf Hitler’in doğduğu köy. Ve filmin sonunda ekran karardığında Mercedes Benz’in otomatik fren sistemi sloganı beliriyor; “Tehlikeyi ortaya çıkmadan farkeder.”

Ne şekilde olursa bir çocuk üzerinden böyle bir reklam kampanyası içine girmeyeceklerini söyleyen Mercedes-Benz yetkilileri, film ile ilgili hiçbir bağlantıları olmadığını da kamuoyuna açıkladılar.

Seda Yıldız

' Sinema, erkek bakış açısıyla yazılmış kadın tarihidir. ' / Godard
Seda Yıldız

Bir de Buna Bakalım

2017’den 231 Film 1 Fragman

Yılın sonuna yaklaştığımız şu günlerde, çeşitli konulardaki film listeleri ve videoları piyasaya düşmeye başladı. Youtube …

Bir Cevap Yazın