Ana Sayfa » Drama » Kayıp Kız (Gone Girl) 2014

Kayıp Kız (Gone Girl) 2014

Nick Dunne (Ben Affleck)  sıradan bir günün sonunda  evine gittiğinde eşi Amy’yi (Rosemund Pike) evde bulamaz. Sıradan birkaç saat yok oluş değildir üstelik bu, içinde sırlar barındıran ve zeka içinde zeka oyunları ile örülü bir hikayenin de başlangıcıdır. Evde izler vardır, belki basit bir hırsızlık yada sapık kurban ilişkisinin izleri diye polislerin yorumlayacağı izler. Suç ve suçlu dosyası görünümüne bürünecek polisiye öyküsü! Filmin hemen başlarında polisiye aksiyonla başlayan hikaye olağan şüpheliye dönüşen Nick’in çevresinde yoğunlaşmaya başlayarak gelişecek. Amy yoktur, medyada bu hikaye yankı bulmuştur ve artık okların gösterdiği şüpheli Nicktir!

kayipkiz

Spoiler verdiğimi düşünüyorsanız şimdiye kadar hiçbir şey anlatmadığımı söyleyerek içinizi rahatlatmak isterim. Çünkü filmi izlediğinizde sizde anlayacaksınız ki filmin anlattığı hikayeyi izlenebilir kılan şey  Fincher ‘ın soluksuz akıl oyunları, beyninizi tatlı tatlı kemiren gerilim, aklınızın sınırlarını zorlayan kurgusu, tutkulu kadın erkek ilişkileri.

Beklentilerinizi yüksek tutun! Karşınızda salt bir gerilim yada polisiye hikaye yok çünkü. Yönetmenin diğer başyapıtlarından izlere rastlayacaksınız. Biraz “Seven” daki delilik , biraz  “The Game”deki soluksuz tempo, biraz  “Fight Club”ın ters düz eden zeka kokan repliklerini bulacaksınız.

David Fincher filmleri her zaman özel olmuştur, seyircisini her an şaşırtabilecek hiç beklemediği bir şekilde sonlanabilecek yada ters köşede bırakıp olabildiğince düz sonlarla hikayesini bitirecek çarpıcılıkta. Fincher son filminde de iştahımızı tıkamadan yumuşak hamleler ile görsel ve zihinsel bir ziyafet sunuyor seyircisine. Herkesi tarafını seçmeye zorluyor sanki hikayesinde. “Tarafınızı seçin” mesajı alt metinlerde beynimize işleniyor. Tam tarafınızı belirlemiş kafanızdaki sonu şekillendirmişken alaycı birkaç diyalog ile yanıldınız aslında bambaşka bir gerçeklik var diyor sonra! Aşk diyor , tutku diyor, ihtiras diyor. Her şeyi birbirine karıştırıyor, çok bilinmeyenli denklemlere sürüklüyor sizi..

gonegirl1

Matematiğini çözemediğinizi anlıyor, dikkatinizi daha çok toplamaya çalışıyorsunuz film boyunca.. Sonra birden  bambaşka kapılar açılıyor tüm hikaye tekrar alt üst oluyor.. Sil baştan damarlarınıza yeniden işliyor gerilim. Git geller yaşıyorsunuz. Algınızla dalga geçen adam Fincher gizlice fısıldıyor kendi bildiğini kulağınıza, yönetmenin elinizi kolunuzu bağlaması hoşunuza gidiyor. Fincher tarzını ve Fincher hikayelerini sanırım bu yüzden çok seviyoruz.

Aslında bir kitap kurgusu olan ‘Kayıp Kız’ı okuyanlar kitaptaki karakterler ile birebir örtüşen oyuncu seçimleri ve kast ekibinin etkileyici oyunculukları ile sadece sinema izleyicisi olan kitleden bir adım önde olacak filmden daha çok keyif alacaktır. Affleck ve Pike seçimleri karakteri tam yansıtmak için nokta atışı olmuş. Affleck’in bir gerilim filminde çok da kolay olmayacak oyunculuk başarısını taktir etmemek haksızlık olacaktır. Her ne kadar Affleck filmin odak noktasında gözükse de film bütününe bakınca bence  asıl karakter oyunu ve asıl başarılı oyunculuk Rosemund Pike performansı ile karşımıza çıkıyor. Bu sene Akademi ödüllerinin de en iyi kadın oyuncu adayları arasında Pike’ı görmek benim için sürpriz olmayacaktır.

Gillian Flynn’ın romanından ustaca uyarlanmış bir yapım Kayıp Kız. Kitap okurları uyarlama filmlere (bu guruba bende dahilim) çoğu zaman kuşku ile yaklaşır. Derinlik ve satır aralarında kaybolmuş gizli hikayelerin tadını filmlerde alamayacaklarını düşünür. David Fincher’ın son çalışmasını eğer bu ön yargılarınızı yıkarak izlemeyi başarırsanız muhteşem bir 150 dakika sizi bekliyor.. Keyfini çıkarın, iyi seyirler…

Bir de Buna Bakalım

Natalie Portman’lı Lucy in The Sky’dan İlk Fragman

Fargo dizisinden hatırlayacağınız Noah Hawley‘nin ilk uzun metraj projesi olan Lucy in The Sky için …

2 yorum

  1. Harika bir yazı olmuş. Filmi izleme konusunda tereddütlerim vardı. Buradaki anlatımlarınızdan sonra izlemeye karar verdim. Çok detaylı ve bilgilendirici anlatmışsınız. Klavyenize sağlık.

  2. Çok teşekkürler Burak Bey, iyi seyirler

Bir Cevap Yazın