Son Dakika!
Ana Sayfa » Drama » The Past (Geçmiş) 2013

The Past (Geçmiş) 2013

imageAsghar Farhadi ile bir kez daha, boşanmak üzere olan bir çiftin yaşadıkları sürece dahil oluyoruz. Yönetmen bu sefer sadece kıskançlık ve şiddetli geçimsizliği değil; bunun yanında aldatmayı, yalanı, aşkı ve umudu da aktarıyor.
2012 yılında çektiği A Seperation / Ayrılık filmiyle Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı ve aynı dalda Altın Küre kazanan Farhadi, The Past (Geçmiş) ile o filmin ardına saklanmadığını gösteriyor.

Farhadi, filmlerinde nötr karakterler yaratmayı tercih eden bir yönetmen. Konu ne kadar grift olursa olsun yanlı olmayı zorlaştırıyor. Suçlamak istediğimiz karakterin birden ne kadar masum ya da açıldığımız karakterin ne kadar günahkar olduğunu farkediyoruz. Bu anlamda da Farhadi bize; bakış açılarının neyi nasıl değiştirebileceğinin örneğini sunuyor bir nevi.

The Past, senaryosu iyi işlenmiş ve karakterleri zekice yaratılmış, çok fazla sürpriz barındıran bir drama. İzlerken karşımıza çıkan tüm sürprizlere hayatın gerçekleri demek de yanlış olmaz aslında.

Filmde, ikinci eşinden boşanmak ve üçüncü evliliğini yapmak isteyen bir kadın görüyoruz. Farhadi ilk kez ülkesi dışında (Fransa) bir film çekerken; filmdeki başrol kadın oyuncusuna da oldukça cesur bir rol veriyor.
Fransız Marie, İranlı eşi Ahmad’ı boşanma sürecini bir an önce sonlandırmak için Fransa’ya çağırıyor. Ahmad geldiğinde Marie’yi bir Arap olan Samir ile birlikte buluyor ve üstelik Marie hamile. Bu arada; Marie’nin ilk evliliğinden iki kızı ve Samir’in komada olan bir karısı ve bir de oğlu olduğunu öğreniyoruz. Komada olan kadının intihar teşebbüsü yüzünden orada olduğu ve bunun sebebi aydınlandıkça olaylar içinden çıkılmaz bir hal almaya başlıyor. Ve dediğimiz gibi; biz izlerken kim daha masum kim daha günahkar diye adlandırmakta zorlanıyoruz.

image

Hayatının öncesi ve sonrası arasında sıkışıp kalmış Marie rolünde Berenice Bejo muhteşem bir performans sergiliyor. ( Bu rolüyle Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu Ödülü sahibi ) Ahmad rolünde Ali Mosaffa ve Samir rolünde ise Tahar Rahim karşımıza çıkıyor.

Farhadi, derdini anlatmaya çalışan ve bunu yazdığı senaryolarla da pekiştirip önümüze sunan bir yönetmen. Diğer filmlerinde olduğu gibi bu filmde de kendine has üslubuyla bizi derdine ortak ediyor ve “En çok acıyı neden en çok sevdiklerimize çektiriyoruz?” sorusunu sorduruyor.

Geçmiş ise filmin, karakterlerin ve bizim peşimizi bırakmıyor.

İyi seyirler!

 

 

 

 

 

 

Seda Yıldız

' Sinema, erkek bakış açısıyla yazılmış kadın tarihidir. ' / Godard
Seda Yıldız

Bir de Buna Bakalım

Soğuğa Güzelleme: Cold War

2013 yılında Ida filmi ile En İyi Yabancı Film Oscar Ödülü kazanan yönetmen Pawel Pawlikowski’nin bu …

Bir Cevap Yazın