Son Dakika!
Ana Sayfa » Genel » Eskilerden 10 Film ile Kısa Bir Nostalji Turu

Eskilerden 10 Film ile Kısa Bir Nostalji Turu

Biraz da nostalji yapalım ve geçmişe doğru bir kaç adım geri gidelim. Çok da fazla değil, sadece unutulmaz bazı filmlerden mükemmel kareleri hatırlayacağız. İlk olarak Kuzuların Sessizliğinin çekimleri sırasında fotoğraflanmış bir kare ile başlıyoruz. 1991 Yılında çekilen filmde oynayan Jodie Foster daha henüz 29 yaşında. Usta isim Anthony Hopkins ise bu fotoğrafta bile karakterini terk etmemiş.

eskiler2

Leon filmini izleyemeyen yoktur diye tahmin ediyorum. Eğer izlemediyseniz bu gece ilk işiniz bu filmi izlemek olabilir. Natali Portman’ın 14 yaşında olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. 1994 yapımı filmin yönetmeni ise o zamanlar yeni yeni ünlü olan Luc Besson. Jean Reno’yu da unutmamak lazım elbette. Mükemmel oyunculuğunu filmin her karesinde görebiliyoruz.

eskiler3

Pulp Fiction ise film tarihinin en önemli yapımlarından bir tanesi bana göre. Yukarıdaki kare de unutulmaz dans sahnesinden bir anda çekilmiş. Uma Thurman ve John Travolta, 1994 yapımı filmde ve Quentin Tarantino’nun yönetmenliğinde hafızalardan silinmeyecek dans yarışması sahnesinde. Bu sahnesi 1963 yapımı bir Fellini filmi olan Sekiz Buçuk’dan aynen kopyalandığını da belirtmek isterim.

eskiler4

Bu karede ise yıl 1972. Baba filmi sinema salonlarında gösterimde. Marlon Brando ve Al Pacino isimleri de sinema salonlarının afişlerinde yerini almış. Al Pacino bu filmin gösterildiği sene 32 yaşındaydı, ünlü sanatçı günümüzde 76 yaşına merdiven dayamış durumda. Marlon Brando ise bildiğiniz gibi 2004 yılında 80 yaşında hayatını kaybetmişti.

eskiler5

Taksi Şöförü filminden unutulmaz bir kare ile devam ediyoruz. Robert de Niro ve Jodie Foster’ın başrollerinde olduğu filmin yönetmenini hepimiz biliyoruz… Martin Scorsese. 14 Yaşında olan Jodie Foster filmin çekimleri sırasında Robert de Niro’nun ona sahneleri Foster sıkılana kadar çok çalıştırdığını belirtmişti. Filmin yapım yılı ise 1976.

eskiler6

Cennet Sineması için yapılmış bir kareyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu güzel filmi herkes mutlaka izlemeli. 1988 Yapımı film ilk gösterildiği yıllarda dünya çapında pek yankı göstermese de yıllar geçtikçe ne kadar iyi bir film olduğu anlaşınlardan, tıpkı Esaretin Bedeli gibi…

eskiler7

Üstteki fotoğrafta gördüğümüz kişi ise Stanley Kubrick. Otomatik Portakal filminin çekimleri sırasında fotoğraflanan bir karede kendisini görüyoruz. Elinde bir bolex kamera ile çekimlere devam edebilmek için yağmurun dinmesini beklerken…

eskiler8

Kadın Kokusu filminin en ünlü karesinde Al Pacino ve Gabrielle Anwar’ı görmekteyiz. Hafızalardan silinmeyen bu sahne için ikili tam iki hafta boyunca çalışmış ve çekimleri tamamlamak da tam üç gün boyunca sürmüş.

eskiler9

Geleceğe Dönüş serisinin ilk filmindeki bu mükemmel kare de Michael J. Fox henüz 24 yaşında. Zamanın en popüler ulaşım araçlarından kaykay kullanan Marty, bu işin nasıl yapılacağını o dönemin çocuklarına çok güzel öğretmişti. Geleceğe Dönüş serisinin yönetmeninin Robert Zemeckis olduğunu söylemeyi de unutmayalım.

eskiler10

Son olarak Dirty Dancing filminden bir kare görüyoruz. Dönemin en popüler aktörlerinden Patrick Swayze’nin Jennifer Grey’i bu rolde oynaması için ikna ettiği söylentileri biliniyor. Bunun nedeni ise bir önceki filmleri olan Kızıl Şafak’da aslında yıldızlarının pek de barışık olmaması olarak söyleniyor. Grey iyiki bu rolü kabul etmiş ve ortaya efsane bir yapım çıkmış diyerek nostalji turumuza son noktayı koyuyoruz.

M. Deniz Akgül

Charlie Chaplin çok doğru söylemiş: ''Yakın plandan bakıldığında hayat bir trajedidir ama uzaktan bakıldığında komedidir.''

Bir de Buna Bakalım

Atomic Blonde ve Bir Pazartesi Şarkısı

İyi desem iyi değil, kötü desem kötü değil filmlerden biri de Atomic Blonde oldu benim …

Bir Cevap Yazın