Son Dakika!
Ana Sayfa » Drama » Efsane Adam (The World’s Fastest Indian) 2005

Efsane Adam (The World’s Fastest Indian) 2005

Bugün sizlere muhtemelen izlemediğiniz bir filmi hatırlatmak istiyorum. Günümüzde bile rekoru kırılamamış bir motorsiklet tutkununun hayatını anlatan bir film. Yeni Zelandalı Burt Munro’nun hayat hikayesi bir insanın neler başarabileceğini anlatıyor. Bu yaşamdan küçük bir ders çıkarmak ise elbette bize kalmış ama etkileyici olduğu kesin.

1920 model indian scout marka kızılderili motorsikleti olan Burt rolünü usta oyuncu Anthony Hopkins oynuyor. Hopkins’in yine çok başarılı bir performansına şahitlik ediyoruz. Öyle ki çocukları bir gün film setini ziyaret ettiklerinde Yönetmen Roger Donaldson’ın anlattığına göre “Tony (Anthony Hopkins) çok iyi bir Burt günü geçiriyormuş”. Performansı o kadar özgünmüş ki çocukları göz yaşlarını tutamamış.

Yeni Zelanda’nın küçük bir kasabası olan Invercargill’de yaşayan Burt’un tüm hayali bir gün motorsikleti ile hız rekorunu kırmak. Bunu yapmak için de gerekli parayı toparlayıp Amerika’nın yolunu tutmak gerektiğinden para biriktirmek için tüm masrafları minumuma indirmek durumunda kalıyor. Motorsikletini modifiye etmeye kendini çok fazla adamış olan Burt’un hayatı bakış açısı da çok farklı. Onun gibi hayata bakabilen biri olmayı gerçekten çok isterdim. Eminim sizde filmi izledikten sonra benimle aynı fikirde olacaksınız ya da izlediyseniz mutlaka etkilenmişsinizdir.

2005 yapımı filmin çekimlerinin kolay olduğu düşünülse bile yüksek hız çekimlerinde yönetmenin başarılı olduğu göze çarpıyor. Roger Donaldson film için 4 ayrı indian motorsikleti kulandıklarını ve bunların Salt Flats çekimlerinde oldukça zorlandıklarını hatta parçalara ayrıldıklarını belirtiyor. Anthony Hopkins hariç diğer oyuncuların çok ünlü olmadığı filmde yardımcı rollerde Iain Rea, Tessa Mitchell ve Aaron Murphy yer alıyor.

Bu film biraz geç de olsa mutlaka izlenmesi gereken filmler kategorisinde yerini aldı. Hatta Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Mükemmel Spor Filmi yazımda da dokuzuncu sırada bulunuyor. Anthony Hopkins isminin neden bu kadar beğenildiğini kanıtlayan bu biyografi filmine iki saatinizi ayırın ve Burt Munro ile güzel bir macerayı yaşamaya hazır olun.

 

M. Deniz Akgül

Charlie Chaplin çok doğru söylemiş: ''Yakın plandan bakıldığında hayat bir trajedidir ama uzaktan bakıldığında komedidir.''

Bir de Buna Bakalım

Soğuğa Güzelleme: Cold War

2013 yılında Ida filmi ile En İyi Yabancı Film Oscar Ödülü kazanan yönetmen Pawel Pawlikowski’nin bu …

Bir Cevap Yazın