Son Dakika!
Ana Sayfa » Bilim Kurgu » Dünyanın Sonu İçin 10 Kıyamet Senaryosu

Dünyanın Sonu İçin 10 Kıyamet Senaryosu

Kurtulmak ya da unutmak istediğimiz bir korkudur kıyamet. Diğer bir deyişle; yaşadığımız dunyanın / donemin sonu. Oldukça insani bu korku, sinema icin cok kapsamlı bir malzeme olmuştur. Çünkü nasıl ve ne zaman gelecegini bilmediğimiz bir “son” icin hayal gücüne dayalı pek cok senaryo ve kurgu ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman virüsler kimi zaman dogal afetler kimi zaman uzaylılar, zombiler olası kıyamete neden olmaktadır bu filmlerde.

1- 28 Days Later (2002)

28 gun sonra, yattığı hastaneden çıktığında yaşadığı sehri yerinde bulamayan bir adamın, kendisi gibi kurtulan insanlarla askeri bir birlik bulmak üzere yola düşme macerası anlatılıyor filmde. Felaketin kaynağı bir araştırma merkezindeki maymunlardan yayılan ölümcül virüs. Yonetmen Danny Boyle. Ve filmin soundtracki de oldukça başarılı.

image

2- Resident Evil Serisi

2002 ve 2012 yılları arasında 5 film olarak arşımıza gelmiş bilimkurgu gerilim serisidir. Aynı isimli ünlü bir video oyunundan uyarlanmıştır ancak hikaye bakımından oyun ile bağlantılı değildir.
Biyolojik silahlar gelistirip diğer yandan genetik ile uğrasan uluslararası bir şirketin uzerinde çalıştığı virüsün ters bir hesapla insanlari zombiye çevirmesi ve virusu izole etmekle görevli komando takımının verdigi mücadele serinin ana konusu.

image

3- Armageddon (1998)

Michael Bay yönetmenliğinde çekilen film, sinema başarısından cok Aerosmith’in yaptıgı “I Don’t Want to Miss a Thing” adlı film şarkısıyla basarı yakalamıştır. Dünyaya çarpmak üzere olan bir göktaşının yörüngesini değiştirmeye çalışan kisi rolunde ise Bruce Willis karşımıza çıkar.

image

4- Maymunlar Cehennemi (1968)

Yazar Pierre Boulle’nin kitabından Franklin Schaffner tarafından sinemaya uyarlanan film, 2001 yılında ABD Ulusal Film Arsivi’nde muhafaza altına alınmıştır. Dört astronotun yer aldığı uzay gemisinin ışık hızına yakın bir hızda yolculuk yapıp MS 3978 yılına gitmesi ve uyandıklarında cevrede ilkel mağara insanları ile medeniyet kurmuş maymunlar görmeleri sonucu yaşanan olaylar anlatılır.

image

5- 12 Maymun (1995)

1996 yılında 5 milyar kisinin ölümüne neden olan bir virüs 2035 yılına geldiginde nüfusun cok azını hayatta bırakmıştır. Bu etkinin üzerinden gelebilmek adına zaman makinasıyla gecmise adam gönderilmeye karar verilir. Ancak 1996 yılına giden kisi bir akıl hastanesine kapatıldığında kendini durumdan kurtarmaya çalışırken insanları geleceğe de inandırmaya çalışmak zorundadır.

image

6- Deep Impact (1998)

Uzaydan gelen tehlikeyi anlatan bir film daha. Bir kuyrukluyıldızın dünyaya çarpma tehlikesi ve zamana karsı verilen mücadele. Filmin Armageddon ile aynı sene benzer hikaye ile gösterime girmesi ise iki filmi de baltalamıştır malesef.

image

7- The Day After Tomorrow (2004)

Kullanılan gorsel efektlerle felaket etkisini cok iyi arttıran bu dogal afet filminde, küresel ısınmanın dünyaya getireceği sonuclar gösterilmiştir. Son yıllarda yapılmış benzer filmler icinde en buyuk başarıyı sağlayanlardan biri olmuştur.

image

8- 2012 (2009)

The Day After Tomorrow filminin yonetmeni Roland Emmerich tarafından çekilmiş ve gişede buyuk basarı sağlamış bilimkurgu macera filmidir. Dunyanın sonunun 21 Aralık 2012’de gelecegini öngören Maya medeniyetinin tezinden yola çıkarak yazılan senaryo, insanların kıyamete karsı gösterdikleri hayatta kalma mücadelesini taşıyor perdeye.

image

9- The Road (2009)

Film, Cormac McCarthy’nin Pulitzer Ödülü almış aynı adlı romanından John Hillcoat tarafından uyarlanmıştır. Post-apokaliptik (Distopik) dram turundedir. Bir baba oğulun dunyayi yıkan dogal bir afete karsı gösterdikleri yasam mücadelesinin yanında, geri dönüş sahneleriyle birlikte bir de aşk anlatılır.

image

10- Independence Day (1996)

Düşman uzaylıların dunyayi istilasını anlatan film, bu tür filmlerin değişmez yönetmenlerinden olan Roland Emmerich tarafından çekilmiştir. Uzaylılara karsı birleşen hava kuvvetlerinin dunyayi koruma mücadelesi ve kararlılığı ele alınır filmde. Başarılı efektleriyle dikkat çeken film, aynı yılın Gorsel Efekt Oscar’ının da sahibidir.

image

Seda Yıldız

' Sinema, erkek bakış açısıyla yazılmış kadın tarihidir. ' / Godard
Seda Yıldız

Bir de Buna Bakalım

Once Upon a Time in Hollywood Filminin Beklenen Fragmanı Yayınlandı

Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği ve kariyerinin 9. filmi olan Once Upon a Time Hollywood için …

Bir Cevap Yazın