Ana Sayfa » Genel » Diren Film!

Diren Film!

Direnmek, toplum içinde sık kullanılan bir kelime ve uygulamaya konan eylemdir.

Dünyanın yaradılışından günümüze dek insanoğlu hep bir şeylere direniş göstermek zorunda kalmıştır. Özellikle de “yönetim” katında bulunan kesimin toplum üzerinde kullandığı fiziksel ve psikolojik güç, dönem dönem dünyanın pek çok yerinden seslerin yükselmesine sebep olmuştur.

Ülkemiz de sancılı bir çok dönemden geçmiş ve bir kısmını tarih yazmıştır. Son olarak 31 Mayıs tarihinde başlayan süreç ise; toplumun istikrarlı isyanının en güzel örneklerinden biri olarak kayıtlara geçmiştir.

Gelelim listelediğimiz 10 direniş filmine:

 

V for Vendetta (2005)

James McTeigue’nin yönetmenliğinde çekilen filmden yıllardaki en iyi ve en çok ses getiren, replikleri ağızdan ağıza dolaşan yapımlardan biri olmuştur. Hükümetin alçak politikalarına savaş açan V ve bir televizyon kanalında çalışan Evey’in tanışması üzerine gelişen olaylar ve başlayan halk direnişini konu alır.

image

 

 

The Great Dictator (1940)

Charlie Chaplin’in hem yönetip hem oynadığı ve Hitler’in soykırımını komedi diliyle anlatan ilk direniş filmidir.

image

Persepolis (2007)

Marjane Satropi’nin aynı ismi taşıyan ve çizgi roman olarak yazılmış otobiyografisinin sinemaya animasyon film olarak yapılan uyarlamasıdır. İran İslam Devrimi’yle değişen ve çelişen hayatları anlatır.

image

No (2012)

Film, 1988 yılında gerçekleşen Şili referandumundan yola çıkarak çekilmiştir. Diktatör Pinochet’i alaşağı etmek için muhalefet kanadının “Hayır” odaklı ciddi bir reklam kampanyası başlatmasıyla gelişen olayları yansıtır.

image

Metropolis (1927)

Yönetmenliğini Fritz Lang’ın yaptığı film, sessiz sinema döneminin başyapıtları arasındadır. İşçiler ve aristokratlar olarak ikiye ayrılmış toplumdaki eşitsizlikler ve ayaklanma anlatılır.

image

Hate (1995)

Özgürlükler ülkesi olarak adlandırılan Fransa’nın göçmen politikalarını protest bir dille anlatan filmin yönetmenliğini Mathieu Kassovitz yapmıştır. Dönemin İçişleri Bakanı Sarkozy’nin ” Bir avuç serseriye imtiyaz tanıyacak değiliz. ” sözleri de film için ilham kaynağıdır. Ayrıca 2013 yılının gözde sözcüğü çapulcuya da ilham olduğu düşünülmektedir.

image

 

Hair (1979)

Miloseviç Forman’ın yönettiği film 68 kuşağını yansıtır perdeye. Dünya sinema tarihinin klasikleri arasındadır. Ayrıca 68 kuşağını oluşturan Woodstock festivalinde, yağmurla birlikte herkesin hep birlikte söylediği şarkıyla da öyküsünü anlatmıştır. Militarizme karşı olan hippilerin Vietnam savaşını protesto etmek için yola düşmeleri işlenir.

image

 

Germinal (1993)

Emile Zola’nın aynı adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Claude Berri yapmıştır. 1884 yılında onbinlerce maden işçisinin katıldığı gercek bir grevden yola çıkılarak oluşturulmuştur öykü ve film. Grev sırasında hayatını kaybeden işçilerin topraga bereket vereceği ve yeni devrimciler yetişeceği fikrini salık verir sonunda.

image

Fahrenheit 451 (1966)

Yönetmenliğini Francois Truffout’un yaptıgı film, 12 Mart ve 12 eylusonrasi Türkiye’yi yansıttığı düşüncesiyle ülkemizde yasaklatılmıştır.
Distopik bir bilimkurgu filmidir. Kitapların yasaklandığı bir gelecekte itfaiyenin gorevi artık yangin söndürmek değil gizli saklı okunan kitapların pesine düşmek ve bulduklarını yakmaktır.

image

 

 

Bloody Sunday (2002)

Film, Bogside Katliamı olarak da bilinen gercek bir hikayeden alınmıştır. 1972 yılında İrlanda’da 26 göstericinin polis tarafından vurulması ve 13’ünün hayatını kaybetmesine son bulan direnişi konu alır. Direnis, insan hakları ve eşitlik icin hükumet protestosuyla başlamıştır. Size de bir yerden aşina geliyor mu?

image

İyi seyirler!

Seda Yıldız

Seda Yıldız

' Sinema, erkek bakış açısıyla yazılmış kadın tarihidir. ' / Godard
Seda Yıldız

Bir de Buna Bakalım

Sinemanın En Sevilen Suikastçileri

Aksiyon filmlerinin pek çoğunun konusu bir suikast olayı üzerinden gelişirken, pek tabi içinde de bir …

3 yorum

  1. I like it! :)))

  2. Seda hanim ne guzel ozetlediniz:))

Bir Cevap Yazın