Son Dakika!
Ana Sayfa » Genel » Danışman (The Counselor) 2013

Danışman (The Counselor) 2013

Kendi halinde bir hukuk danışmanının lüks harcamalarını karşılamak için uyuşturucu ticaretinin ortasında yaşadığı aksiyonu anlatan film..

Başkahramanımızı canlandıran Michael Fassbender’in film boyunca adını öğrenemiyoruz.
Herkes “Danışman”diyor.. Danışman lüks harcamalarını finanse etmek ve nişanlısı Laura’yı (Penelope Cruz) mutlu etmek için paranın peşinde koşuyor. Para hırsı yasa dışı işlere karışmasına ve hayatının tepe taklak olmasına yol açıyor.

“Danışman” daha önce izlediğim hiçbir aksiyon filmine benzemiyor. Kopuk kısa sahneleri, karmaşık diyaloglarları ile konunun içine girmenizi oldukça zorlaştırıyor.Bilindik aksiyon filmi sahnelerinin birkaçı filme serpiştirilmiş olsa da genel çerçevede aksiyon filmi izlediğiniz hissiyatını bile vermiyor..Hatta sanki film bile izlemiyorsunuz da bir macera romanı okuyorsunuz duygusu yaratıyor..Gereksiz detayda sahneler,uzatmalar vs..vs..Aksiyon filmi izleyeceğim koşullanması ile salona giren ben gibi seyircileri yönetmen derin bir hezimete uğratıyor. Güçlü kadrosu ile sizi içine çekiyor ama param parça kurgusu ile zihninizi yoruyor..

Gelelim oyunculara…Filmde birçok ünlü sima bir arada olsada başrolü Michael Fassbender ve Cameron Diaz paylaşıyor. Fassbender film boyunca gerektiği kadar oyunculuk ile karşımıza çıkıp sınırlarını zorlamamış..Söylenecek aklımda kalan hiçbir sahne ve replik yok baş karakterimize dair.. Daha fazla acımasız olmamak için burada susmak istiyorum.

Diaz ise alıştığımız Japon çizgi filmi karakteri gibi kocaman gülümseyen kız görüntüsünden uzak buz gibi vamp kadın kompozisyonu ile karşımıza çıkmış..Sarışın tatlı kadın olmak artık istemiyorum der gibi sert ve bizi şaşırtan bir performans sergilemiş.. Başarılı mı? Bence fazlasıyla.

Diaz,sexy marjinal sahneler ile bizi şaşırtıp göz doldursa da filmde beni en çok etkileyen karakter Laura rolündeki Penelope Cruz oldu. Penelope iç gıcıklayıcı sahneleri ve doğal oyunculuğu ile film boyunca hayallerinizi zorluyor .. Penelope gözümde bir kere daha efsaneleşti..

Karanlık iş adamı Reiner (Javier Bardem) ise renkli kişiliği ile yardımcı oyuncu olarak başarılı bir grafik çiziyor ancak karakter oyuncusu olmanın ötesinde size farklı hiçbir his uyandırmıyor.Filmde sizi en çok şaşırtan Brad Pitt’in çok göz önünde olmayan tuhaf bir karakteri oynadığı,küçük denilebilecek bir rol ile karşımıza çıkması oluyor.. Pitt bu rolü nasıl kabul etti ne düşündü anlamak mümkün değil..

Hafta sonumdan 2 saat çalan “ Danışman” filmine sadece oyuncu kadrosunu izlemek için özellikle Penelope için gidebilirsiniz ,ancak amacınız iyi film izlemek ise kesinlikle doğru bir tercih değil..

Bülent Çamaklı

''Düşlerimiz bizim gerçek yaşamlarımızdır.''
Federico Fellini
Bülent Çamaklı

Bir de Buna Bakalım

Film Dünyasının Yönetmen Kadınları

Erkek egemen sektörün dişli dişileri… Kadın gözüyle ve kadın ilhamıyla çekilen filmler… Dünyanın ve ülkemizin …

9 yorum

 1. Abi cidden bu kadar kötüyse yazık bu oyuncu kadrosuna.. Teşekkurler öneriler için

 2. Ender Parlakışık

  Pazar günü, nişanlım Su ve Ateş’e gidelim dedi. Hiç sevmem romantik Türk filmlerini. Hele yönetmeni Çağan Irmak ya da oyunculardan biri Özcan Deniz ise bana hiçbir o filmi izletemez.
  Mısır menüsü 40 TL, çokonatı 8 lira olan maximum sinema afişlerinin önünde o romantik filme gitmemek için savaş verirken, yine nişanlımın iyi o zaman buna gidelim diyerek gösterdiği film.
  Oyuncu kadrosuna ve yönetmenini görür görmez hemen bileti aldık.
  Arkadaşlar tek kelime ile şunu söyleyebilirim “Su ve Ateş”e gidin. Hatta 2-3 kez gidin. Ama sakı bu filmi izlemeyin. Zaman kaybından öte, rahatsızlık verici derecede anlamsız.

 3. Bülent’e katılıyorum

 4. Bülent Çamaklı

  Aklın yolu bir arkadaşlar 🙂

 5. herkes izlemiş biz de izlemeyelim vakitten bol ne var şu hayatta:))

 6. herkes izlemiş biz de izleyelim, vakitten bol ne var şu hayatta:))

 7. Bülent Çamaklı

  Tabiki haklısın Yağız, kıyaslama yapabilmek için izlemekte fayda var 🙂

 8. Bu kadar ağır top ünlü’nün olduğu filmlerden güzel bir kurgu hizbir zaman çıkmıyor zaten.
  Bu yorumlar iyi oldu, gitmeyi düşünmemiştim hiç, iyikide gitmemişim.

Bir Cevap Yazın