Son Dakika!
Ana Sayfa » Bilim Kurgu » Açlık Oyunları serisi “Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak/ The Hunger Games:Catching Fire” 2013

Açlık Oyunları serisi “Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak/ The Hunger Games:Catching Fire” 2013

Açlık Oyunları serisi “Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak” ile serüvenine kaldığı yerden devam ediyor. Panem ülkesinin başkanı Snow ile köleleştirilmiş Panem halkına umut veren genç isyankar Katniss Everdeen arasındaki mücadeleyi anlatan Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak, ilk seride silik kimlikleri ile karşımıza çıkan kahramanlarımıza karakter katarak seyircinin film içinde kaybolmasını sağlıyor.Senaryo açlık oyunları serüvenine kaldığı yerden devam ederken serinin bundan sonraki filmlerine zemin hazırlayarak 2014 2015 beklentilerimizi arttırıyor.

Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak filmin ilk serisini izleyenlerin hızlıca adapte olduğu sahneler ile başlıyor. Dozunda aksiyon, sahneler arasındaki devamlılık hissi, akıcı senaryo ile seyircinin kurgudan kopmasına asla izin vermiyor.

Serinin ilk filmine göre oyuncuların filmdeki karakterleri başarıyla canlandırma konusunda kendilerini oldukça geliştirdiklerini söylemek mümkün. İtiraf etmeliyim ki ilk filmde oyunculuğunu fazlasıyla yavan bulduğum Josh Hutcherson bile aşmış kendisini. Hatta Ateşi Yakalamak’ın en dikkat çekici performanslarından birine imza atmış. Bu nedenle oldukça sevimsiz bulduğum aktör’ü yerden yere vurma zevkinden mahrum kalıyorum maalesef . Muhteşem güzelliği ile kalbimizde taht kuran Jennifer Lawrence için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Güzel olduğu kadar güçlü bir oyunculukla karşımıza çıkıyor Lawrence.Güçlü güzel ve masum Katniss Everdeen..

Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamakta ana karakterlerin performansının bize en doğru şekilde geçmesini sağlayan yardımcı karakter oyuncularının mükemmel oyunculuğu oluyor. Elizabeth Banks ,Woody Harrelson ve hatta hatta Lenny Kravitz bence bu bağlamda filmin gizli silahları.Aynı övgüyü maalesef Stanley Tucci için söyleyemeyeceğim. Serinin ilkinde olduğu gibi fazlasıyla Jim Carrey kokan sahneleri ile yine göz dolduramıyor Tucci. Usta oyuncu keşke aklımızda hep “Conspiracy” filmindeki Nazi subayı ya da “Terminal” filmindeki sert göçmen bürosu memuru canlandırmalarıyla kalsaydı.

Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak; kurgusu, oyuncuları, teknik alt yapısı, kostümleri, özgün senaryosu ile beklentilerimi karşılıyor. Hatta beklentilerimin bir adım ötesine giderek bilim kurgu, devam filmi, kitap uyarlaması gibi öğeleri bir araya koyan, her şeyin dozunda olduğu çok keyifli bir filme dönüşüyor. Güzel birkaç saat için mutlaka izlenmesi gereken bir film.

Bülent Çamaklı

''Düşlerimiz bizim gerçek yaşamlarımızdır.''
Federico Fellini
Bülent Çamaklı

Bir de Buna Bakalım

Once Upon a Time in Hollywood Filminin Beklenen Fragmanı Yayınlandı

Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği ve kariyerinin 9. filmi olan Once Upon a Time Hollywood için …

8 yorum

 1. Tesekkurler Bulent Bey, bu hafta kiz arkadasimla gitmeyi planliyorduk bu bilgiler gayet iyi oldu bizim icin:)

 2. Bülent Çamaklı

  iyi seyirler:)

 3. Daha çok çoçuklara hitap eden film kategorisine giriyor. Serinin ikinci filmini izleyip izlememekte çok kararsız kaldım:( Bedava bilet bulursam anca o zaman giderim 🙂 bedava bilet diyorum alooo :)))

 4. Bülent Çamaklı

  Film bence herkese hitap ediyor, özellikle fantastik macera peşind ekoşan kesime.. Mutlaka görmelisiniz..

 5. Serinin birinci filmi kadar kötü değildir umarım, izlemeye karar verdim:)

  • Kitaptan senaryolaştırılan filmlerin pek çoğu aynı kaderi paylaşıyor. Hiçbir yönetmen bizim hayalgücümüze değemiyor; ama bazıları yaklaşıyor.

 6. Bülent Bey, ilk filmi izlemeden ikinci filmi izlesem anlar mıyım?

 7. Seride sadece ana bir konu üzerinden yaratılmış farklı bölümler yok. Bir önceki bir sonrası icin kılavuz. Konu, karakter ve öykü devamlılığı soz konusu. Sıralı takip etmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın