Ana Sayfa » Genel » 2015’in En İyi Türk Filmleri

2015’in En İyi Türk Filmleri

1- Çekmeceler
Yönetmen: M. Caner Alper, Mehmet Binay
Oyuncular: Ece Dizdar, Tilbe Saran, Taner Birsel, Tuğrul Tülek

Gerçek bir hikayeden esinlenerek çekilen filmde; çocukluk travmaları, toplum baskısı, namus algısı üzerinden gelişen kadın cinselliği anlatılıyor.

çekmeceler

2- Kara Bela
Yönetmen: Burak Aksak
Oyuncular: Cengiz Bozkurt, Seda Bakan, Sadi Celil Cengiz, Erkan Kolçak Köstendil

Gördüğü rüyaya inanmak isteyip de çok sevdiği arabasına atlayıp Antep’e yola çıkan adamın ve yol hikayesine dönen yolculuğunun filmi. Absürd komedi adına çok eksikleri olsa da yılın eğlenceli filmlerinden biriydi.

kara bela

3- Yok Artık
Yönetmen: Caner Özyurtlu
Oyuncular: Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil, Demet Evgar, Serkan Keskin, Murat Akkoyunlu, Çağlar Çorumlu, Ceren Moray

Taksici olan Fikret’in, sabahında ayağını burktuğu gün içinde arkadaşlarına, müşterilerine, esnafa, karısına anlattığı ^yok artık!^ dedirten türlü türlü hikayeler üzerinden işliyor film. Modern meddah tadında ilerleyip oldukça iyi bir finalle de bağlanıyor. Hikayeler ve gerçekler acaba birbirinden ne kadar farklı?

yok artık

4- Sarmaşık
Yönetmen: Tolga Karaçelik
Oyuncular: Nadir Sarıbacak, Hakan Karsak, Özgür Emre Yıldırım, Osman Alkaş, Kadir Çermik

Bu yıl Altın Portakal’da En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alan film, Londra’dan da En İyi Film ödülüyle döndü.
Sisteme karşı ayakta kalmak için birlik ve beraberlik gerekir, vurgusu yapan filmde olaylar iflas eden bir armatörün gemisinin mürettebatıyla birlikte mahsur kalması üzerinden gelişiyor.

sarmasik-1448546385

5- Baskın: Karabasan
Yönetmen: Can Evrenol
Oyuncular: Görkem Kasal, Ergun Kuyucu, Muharrem Bayrak, Mehmet Fatih Dokgöz

Gece devriyesindeki 5 polisin, destek çağrısı üzerine gittikleri eski bir Osmanlı karakolunda yaşadıkları kabus dolu olaylar anlatılıyor filmde. Evrenol, bundan sonra çok daha iyi korku filmleri çekeceğinin sinyallerini de veriyor bu filmde.

baskın

6- Siccin 2
Yönetmen: Alper Mestçi
Oyuncular: Şeyda Terzioğlu, Bulut Akkale, Ece Edibe Baykal

Çocuklarını kaybeden bir çiftin dağılmaya yüz tutmuş evlilikleri, adamın kadını suçlaması, kadına musallat olan olaylar, kadının üzerinde bulunan 41 Dikiş adlı büyü ve sonrasında bu büyüden kurtulmak için verilen mücadele.

siccin-2-izle-e1431907916964

7- Abluka
Yönetmen: Emin Alper
Oyuncular: Mehmet Özgür, Tülin Özen, Berkay Ateş

Bu yıl Altın Koza’nın En iyi Filmi olan Abluka, 20 yılın ardından hapisten çıktıktan sonra çöp toplayıcılığı adı altında muhbir olarak çalışmaya başlayan bir adamın zamanla ürettiği komplo teorileri başa çıkamamasını anlatıyor.

abluka

8- Eksik
Yönetmen: Barış Atay
Oyuncular: Barış Atay, Nur Sürer, Özgür Emre Yıldırım, Bülent Çolak

1980 darbesi sonrasında parçalanan ve 30 yıl sonra biraraya gelip yaraları sarmaya çalışan ailenin dramını anlatmış Atay ilk yönetmenlik denemesinde. Film, devrimci ruha ve özellikle Gezi olaylarına da selam çakıyor.

eksik

9- Saklı
Yönetmen: Selim Evci
Oyuncular: Türkü Turan, İlhan Şeşen, Settar Tanrıöğen, Pelin Akıl

Kızının yakın arkadaşı ile gizli ilişki yaşayan bir adam ve uzun süre saklı kalamayan sırlar… Baba sevgisini, ilgisini arkadaşının babasında farklı bir şekilde aramaya çalışan genç kız üzerinden dem vurulan, aileden topluma uzanan ahlak anlayışı…

saklı


10- Mustang

Yönetmen: Deniz Gamze Ergüven
Oyuncular: Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu, İlayda Akdoğan, Güneş Şensoy, Doğa Doğuşlu

Fransa’nın Yabancı Dilde En İyi Film Oscar adayı olan film, adını Amerika’da yaşayan vahşi atlardan alarak Türkiye’de yaşayan 5 kız kardeşin asiliğini anlatıyor bize. Oynadıkları oyunu skandala dönüştüren insanlar yüzünden ev hapsine mahkum olan, küçük yaşta evlendirilmek istenen kızların özgürlükleri için verdikleri mücadeleyi izliyoruz.
Film, bizim içimizden ve samimi olmadığı için fazlasıyla eleştirilse de; bazen bir filmi sadece film, kurgu olarak görmek gerekiyor sanki.

mustang

Seda Yıldız

Seda Yıldız

' Sinema, erkek bakış açısıyla yazılmış kadın tarihidir. ' / Godard
Seda Yıldız

Bir de Buna Bakalım

90. Oscar Adayları Açıklandı

Bu yıl 90. kez düzenlenecek bir törenle 4 Mart’ta sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri’nin 24 daldaki …

Bir Cevap Yazın